Inokulacja Bartka Koziczyńskiego czyli krótka recenzja książki "Tool Parabola "

     Po głośnej premierze "Fear Inoculum", najnowszego krążka Tool'a, można spodziewać się wielu wspaniałych wydarzeń związanych z działalnością zespołu. Jedną z tych rzeczy jest premiera "nowej" książki Bartka Koziczyńskiego. Książka, a właściwie aktualizacja książki z 2002 roku opowiadającej dzieje zespołu Tool. Ważnym aspektem jest to, że jest to jedyna pozycja dostępna w języku Polskim. Czy warto sięgać po książkę ?

   "Premiera książki miała miejsce 27.11.2019 roku, dzięki Wydawnictwu "In Rock".
"Tool to zespół wielce enigmatyczny. „Parabola” jest jego pierwszą biografią, ułatwiającą rozwikłanie tajemnic i dezinformacji. Nowa edycja książki, w dwukrotnie większej objętości, zawiera historię grupy do płyty „Fear Inoculum”, przegląd projektów dodatkowych, omówienia wszystkich utworów i zakulisowy wgląd w polskie wątki związane z muzykami."
"Nie było w ostatnich latach bardziej wyczekiwanej płyty niż nowy album „Tool”. Nie było drugiej biografii jak Parabola – pionierskiej, szczegółowej, w dużym stopniu opartej na własnych wywiadach autora.
Pomyślny układ planet sprawił, że w roku 2019 fani dostali jedno i drugie. Książka zawiera historię zespołu do płyty „Fear Inoculum”, przegląd projektów dodatkowych, omówienia wszystkich utworów i zakulisowy wgląd w polskie wątki związane z muzykami. Parabola ułatwia rozwikłanie enigmatycznego wizerunku „Tool” i związanych z nim tajemnic: od lakrymologii po Wielki obrót. A wszystko w dwukrotnie większej objętości i znacznie bardziej korzystnej cenie niż pierwsze wydanie, które stało się rarytasem w serwisach aukcyjnych."


   Książka jest pozycją obowiązkową dla fanów. Można przeczytać w niej wiele ciekawych anegdot, odnośników i powiązań z przeszłością. Podejrzewam, że każdy fan zespołu znajdzie coś interesującego i zaskakującego w książce. Sam będąc niemałym fanem, odnalazłem kilka dosyć interesujących historyjek np. opis relacji i kulisy powstawania albumu formacji Justin'a Chancellor'a oraz Piotra "Glacy Mohamed'a (M.T.Void), powstawanie płyty A Perfect Circle "Eat the elephant", zaskakująco sporo na temat Puscifera i nawiązanie do "Polskich relacji". Ważnym aspektem wydawnictwa jest to, że sięga premiery "Fear Inoculum' oraz opowiada o zdarzeniach przed jak i po wydaniu płyty ( choć tutaj historia rzecz jasna dalej się toczy).

   Jak w przypadku pierwszego wydania, tak samo i w tym przypadku książkę można przeczytać jednym tchem. Czyta się przyjemnie, napisana jest językiem jasnym i zrozumiałym dla czytelnika. W książce zawarto chyba wszystko co najważniejsze choć pozostawia lekki niedosyt. O książce można by pisać w samych superlatywach jednak chciałbym wypunktować dwa istotne elementy które rzucają się w oczy. Po pierwsze grafika umieszczona na okładce - gdybym utworzył liste najgorszych okładek książek które przeczytałem w 2019 roku, to okładka "Paraboli" z pewnością znalazłaby się na podium. Przy wachlarzu artystycznym Tool'a, osoba odpowiedzialna za projekt okładki mogłaby postarać się bardziej. Jest tyle niesamowitych wizualizacji które idealnie wpasowałyby się w projekt. Po drugie w książce dostrzegłem nie mało błędów w druku i literówek. Tak poza tym reszta jest jak najbardziej pozytywna.

   Od czasu kiedy można wszystko znaleźć w internecie to zespół już nie jest tak wielce enigmatyczny. Książka "Parabola" jest dobrym zbiorem informacyjnym. Dla nowych fanów zespołu, jest idealną lekturą ponieważ w tekście zawarto chyba wszystkie najważniejsze informacje. Dla zagorzałych fanów lektura zostawi niemały niedosyt. Czy warto sięgnąć po książkę Bartka Koziczyńskiego ? Moim zdaniem warto. Polecam.




















Bestsellery książkowe do 48% taniej

-30% na thrillery i horrory

Komentarze

Szukaj na tym blogu

Popularne posty