Przejdź do głównej zawartości

Uniwersum Diuny - Jak Czytać Diune Wydawnictwo Rebis

Kroniki Diuny (limitowany box)

          Pierwszy raz z Diuną Herberta miałem styczność wiele lat temu, można powiedzieć że, dawno, dawno, dawno temu. Pamiętam moje pierwsze wrażenia po przeczytaniu książki (właściwie dwóch ponieważ pierwsze wydanie w języku Polskim, było dwu-tomowe) Herberta która to ma status największej legendy świata Sci-Fi. Drogi Czytelniku, ten post jest swego rodzaju zapowiedzią. Jako fan, jakieś 2-3 lata temu postanowiłem odkryć na nowo Uniwersum Diuny. Było to spowodowane, przypadkowym spotkaniem się z pięknym wydaniem Diuny. Jakoś przypadkowo w księgarni rzuciła mi się w oczy grafika, było coś w niej tak interesującego że, dopiero po chwili dojrzałem złoty napis Diuna. Zaintrygowany musiałem chwycić za knige, zrobić obdukcję. Oczywiście szybko (aczkolwiek po fakcie)  zorientowałem się że, Rebis wypuszcza całą serie. Oprócz Kronik Diuny Rebis wypuszcza książki Briana Herberta ( syn Franka Herberta autora "Kronik Diuny") i będzie to solidna lektura. Nie minęło 5 minut a ja stałem w kasie z książką.

          Cóż, solidne książki, złota oprawa, twarda. Papierowa obwoluta z rzucającymi się w oczy grafikami Siudmaka. Papier miły i przyjemny w dotyku, czcionka nie na duża, nie za mała, wręcz przyjemna dla oka. Na prawdę takie wydawnictwa dla mnie to poezja dla oka. Cała saga, to kilka tysięcy stron do przeczytania, Oficjalnie saga posiada 22 tomy. Z czego na dzień dzisiejszy wydanych przez Rebis mamy 19 a 3 są już w zapowiedziach ale niestety nie podano dat. Ja mam dokładnie połowę. Spotykam się na co dzień z przeróżnymi opiniami, jedni powiadają że prócz Kronik Franka nie ma co ruszać. Inni mówią że książki Briana są lepsze, po prostu, co człowiek to opinia, albo jak kto woli. Gdzie Polaków dwóch tam trzy opinie. Moja subiektywna opinia co do sagi brzmi:

          O autorze, Kronikach, o całej serii możnaby napisać książkę :) Natomiast w tym poście chciałbym napisać kilka słów na temat, jak czytać Diune ? Niby prosta sprawa... w gruncie rzeczy jest to prosta sprawa ale dla osoby która spojrzy na ogrom tomów, ich gabarytów może się zastanawiać jak zacząć. Poniżej zaprezentuję dwa podziały. Pierwszy to podział chronologiczny. Drugi przedstawia kolejność wydania książek. Osobiście polecam drugie zestawienie, rzucamy się na Kroniki Diuny Franka, wczuwamy sie w jego pióro. W powieści oprócz akcji, mamy obszerny opis boharetów i ich uczuć. Możemy głęboko wniknąć w umysł postaci występujących. Co nie oznacza żem w książkach napisanych przez Briana brak tego, jednak czytelnik będzie w stanie dostrzec o czym mówie. Jak wspomniałem, tutaj skupiam się na kolejności czytania, poszczególne ksiązki pojawią się w odrębnych postach z czasem. A więc:

Jak Czytać Diunę ?

Uniwersum Diuny (Zgodnie z Chronologią wydarzeń):

1 - Cykl: "Preludium do Diuny"
   
     a - "Ród Atrydów" tom I
     b - "Ród Harkonnenów" tom II
     c - "Ród Corrinów \" tom III

2 -  Cykl: "Legendy Diuny"

     a - "Dżihad Butleriański" tom I
     b - "Krucjata przeciw maszynom" tom II
     c - "Bitwa pod Corrinem"

3 -  Cykl: "Wielkie Szkoły Diuny"

     a - "Zgromadzenie Żeńskie z Diuny" tom I
     b - "Mentaci Diuny" tom II 
     c - "Nawigatorzy Diuny" tom III


4 -  Cykl: "KRONIKI DIUNY"       + 2 tomy dodatkowe z cyklu "Herosi Diuny"

     a - "DIUNA" tom I
     b - "Paul z Diuny"                        jako dodatek z cyklu "Herosi Diuny" tom I
     c - "MESJASZ DIUNY" tom II
     d - "Wichry Diuny"                      jako dodatek z cyklu "Herosi Diuny" tom II
     e - "DZIECI DIUNY" tom III
     f - "Bóg Imperator Diuny" tom IV
     g - "HERETYCY DIUNY" tom V
     h - "KAPITULARZ DIUNĄ" tom VI

5 - Cykl: "Diuna 7" czyli wielkie zakończenie Kronik Diuny.
     a - "Łowcy Diuny" tom I
     b - "Czerwie Diuny" tom IIOgólnie, mamy dziewietnaście [19] tomów. Nie wiem jak udźwignie to moja biblioteczka, ale nie ma wyjścia.

Drugi podział w kolejności jak ksiązki były/są wydawane:


1. "Diuna"
2. "Mesjasz Diuny"
3. "Dzieci Diuny"
4. "Bóg Imperator Diuny"
5. "Heretycy Diuny"
6. "Kapitularz Diuną" 
7. "Ród Atrydów"
8. "Ród Harkonnenów" *
9. "Ród Corrinów" 
10. "Dżihad Butleriański"
11. "Krucjata przeciw maszynom"
12. "Bitwa pod Corrinem"

13. "Łowcy Diuny"
14. "Czerwie Diuny"
15. "Paul z Diuny"
16. "Wichry Diuny"
17. "Zgromadzenie żeńskie z Diuny"
18. ""Mentaci Diuny"
19. "Nawigatorzy Diuny"Który sposób czytania jest lepszy ?

Jaka jest Wasza opinia ?

Pierwszą książkę z cyklu możecie nabyc tutaj:
Mesjasz Diuny:
Kroniki Diuny:
Komentarze

  1. Sekstaksiąg z cyklu "Diuna" Franka Herberta to po prostu arcydzieło; absolutnie niesamowite uniwersum w iście szekspirowskim wydaniu. Dla mnie wstrząs, zachwyt, iluminacja. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Iście fantastycznie powiedziane ! Lepiej sam tego nie określiłbym :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Liber CCCXXXIII Księga Kłamstw Aleister Crowley. LashTal Press

No i stało się, nadszedł czas aby powiedzieć kilka słów na temat Księgi Kłamstw, spisanej przez Fratra Perdurabo. Księga Kłamstw zwana również fałszywie przerwami, błądzenia, czyli zafałszowania jednej myśli. MYŚL która sama w sobie nie jest prawdziwa. Skoro jednak myśl sama w sobie nie jest nieprawdziwa to jej zafałszowania są relatywnie prawdziwe. Z opisu Wydawnictwa można przeczytać:
"Napisana w duchu koanów zen, pełna paradoksalnych opowieści i wypełniona magicznymi instrukcjami, Księga kłamstw jest jedną z najbardziej przewrotnych i zarazem najgłębszych książek Crowleya. Polskie wydanie wzbogacone zostało specjalnie napisanym dla potrzeb tej edycji wstępem Richarda Kaczyńskiego oraz ponad 150 przypisami rozjaśniającymi tłumacza dzieła, Krzysztofa Azarewicza.".
Jakby nie spojrzeć, książkę można łyknąć jednym tchem, jednak takie czytanie nie miałoby najmniejszego sensu. Liczne przypisy oraz obfity wstęp ułatwiają czytelnikowi wejść w istotę Crowley'owskiej myśli Libe…

Pierwszy post

Witam !
                   Jeśli jakimś cudem trafiłeś tutaj, to na wstępie musisz wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, założyłem tego bloga z powodów dość jasnych. Mam ochotę dzielić się moimi zainteresowaniami oraz kilka lat temu zamarzyło mi się napisanie książki. TAK ! Dokładnie, chce napisać książkę i wiem że, kiedyś tego dokonam. Będę na blogu pisać różne teksty, będę doskonalić "swoje pisanie". Myślę że, jest to dosyć dobra forma nauki. A może ktoś zacznie odwiedzać ten blog, komentować, dzielić się doświadczeniami z własnego życia, poprawiać byki które wstawię w tekście, coś napiszę bez większego sensu czy logiki ? Stawiam na rozwój i satysfakcję. Nawet jeśli jedna osoba, raz odwiedzi mnie, czy też żadna, to i tak będę usatysfakcjonowany, ponieważ już pierwsze kroki zrobione. Póki co jest to kolejny blog, kolejnej osoby, książki, pisanie książki, muzyka, teksty, ideologie, ciekawostki wyczytane.... blah. Na pewno już nie jeden taki blog istnieję, czego jestem świadom. A…