niedziela, 7 stycznia 2018

Uniwersum Diuny - Jak Czytać Diune Wydawnictwo Rebis

Kroniki Diuny (limitowany box)

          Pierwszy raz z Diuną Herberta miałem styczność jakieś, nie pamiętam kiedy to było ale na pewno było to dawno temu. Pamiętam moje pierwsze wrażenia po przeczytaniu książki (właściwie dwóch ponieważ pierwsze wydanie w języku Polskim, było dwu-tomowe) Herberta o, już legendarnej nazwie Diuna. Raczej nie mam zamiaru rozpisywać się tutaj w tym poście o sadzę, jest to raczej grubszy temat, z pewnością nie na jeden post. A więc o co mi chodzi ? Otóż Drogi Czytelniku, ten post jest swego rodzaju zapowiedzią. Jako fan, jakieś 2-3 lata temu postanowiłem odkryć na nowo Uniwersum Diuny. Było to spowodowane, przypadkowym spotkaniem się z pięknym wydaniem Diuny. Jakoś przypadkowo w księgarni rzuciła mi się w oczy grafika, było coś w niej tak interesującego że, dopiero po chwili dojrzałem złoty napis Diuna. Zaintrygowany musiałem chwycić za knige, zrobić obdukcję. Oczywiście szybko zorientowałem się że, Rebis wypuszcza całą serie. Oprócz Kronik Diuny Rebis wypuszcza książki Briana Herberta ( syn Franka Herberta autora "Kronik Diuny") i że, będzie to solidna lektura. Nie minęło 5 minut a ja stałem w kasie z książką.

          Cóż, solidne książki, złota oprawa, twarda. Papierowa obwoluta z rzucającymi się w oczy grafikami Siudmaka. Papier miły i przyjemny w dotyku, czcionka nie na duża, nie za mała, wręcz przyjemna dla oka. Na prawdę takie wydawnictwa dla mnie to poezja dla oka. Cała saga, to kilka tysięcy stron do przeczytania, Oficjalnie saga posiada 22 tomy. Z czego na dzień dzisiejszy wydanych przez Rebis mamy 19 a 3 są już w zapowiedziach ale niestety nie podano dat. Ja mam dokładnie połowę. Spotykam się na co dzień z przeróżnymi opiniami, jedni powiadają że prócz Kronik Franka nie ma co ruszać. Inni mówią że książki Briana są lepsze, po prostu, co człowiek to opinia, albo jak kto woli. Gdzie Polaków dwóch tam trzy opinie. Moja subiektywna opinia co do sagi brzmi:

          Biorąc pod uwagę całość zbioru, rzecz jasna dokonałem podziału na dwa obozy, Diuna Franka Herberta oraz wizja Diuny Briana Herberta. Taki dwu-podział jest jak najnaturalniejszy w mej opinii. Przede wszystkim, Kroniki Diuny oprócz tego że, powstały dużo wcześniej, są podwaliną do Uniwersum Diuny, to duży nacisk jest na obraz psychologiczny bohaterów. Jest obszerny opis stanów bohaterów, rozbudowane dialogi. W przeciwieństwie do Diuny Briana Herberta, nie można zarzucić nie rozbudowanych opisów bohaterów bo i owszem są, ale z pewnością syn Franka kładzie nacisk na akcje. U syna po prostu więcej się dzieje, więcej mamy krwi.

          Po przeczytaniu po raz drugi Kronik, zasiadłem do Preludium. Ku mojemu zaskoczeniu, bardzo mi się podobało i 3 tomy preludium zassałem w błyskawicznym tempie. Ale o tym w przyszłych postach :)

Jak Czytać Diunę ?

Uniwersum Diuny (Zgodnie z Chronologią wydarzeń):

 1."Preludium do Diuny"
 2. "Dżihad Butleriański"
 3. "Krucjata przeciw maszynom"
 4. "Bitwa pod Corrinem"
 5. "Zgromadzenie żeńskie z Diuny"
 6. "Mentaci Diuny"
 7. "Ród Atrydów"
 8. "Ród Harkonnenów" *
 9. "Ród Corrinów" *
10. "Diuna"
11. "Paul z Diuny"
12. "Mesjasz Diuny"
13. "Wichry Diuny"
14. "Dzieci Diuny"
15. "Bóg Imperator Diuny"
16. "Heretycy Diuny"
17. "Kapitularz Diuną"
18. "Łowcy Diuny"
19. "Czerwie Diuny"

W zapowiedziach mamy dwie pozycję z cyklu "Tetralogia Bohaterów Diuny" a mianowicie:- The Throne of Dune ( Tron Diuny )- The Golden Path of Dune ( Złoty Szlak Diuny )
Jedna pozycja z Wielkich Szkół Diuny:
-
The Swordmasters of Dune ( Mistrzowie Miecza Diuny )Nie wiem jak udźwignie to moja biblioteczka, ale Kolekcja będzie fantastyczna, jak tylko zbiorę i przeczytam całość. Póki co będę dzielić się wrażeniami po trochu, będę wrzucać posty z Diuną, ale pojedynczo. Będę też wrzucać dodatkowo posty z grafikami Siudmaka z każdej części :)


#Diuna #Rebis
#Uniwersum_Diuna
#Stos-Kartek
#stos-kartek.blogspot.com


Fear and loathing in Vegas czyli inaczej Las Vegas Parano Hunter S. Thompson.

   Lęk i odraza jest jedną z tych kilku książek, która czytałem kilka razy. Niektóre cytaty czy dialogi tak głęboko weszły mi w pamięć, że c...