czwartek, 1 lutego 2018

Anatema Zosa - Kazanie do Hipokrytów jako automatyczne pismo Austina Osmana Spare'a by ZOAS PRESS


          Książki Austina Osmana Spare'a są wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju. Czytelnicy zastanawiają sie która z jego książek jest tą najważniejszą. Niestety dostęp do książek jest mocno ograniczony, z powodów jasnych, ściśle limitowane wydania które po wyczerpaniu nakładu są trudne do zdobycia, a jeśli juz są dostępne, to za niebotyczną kwotę. Wtedy taka ksiązka leży np. na Allegro przez długi czas. Ostatnia jego publikacja "Anatema ZOSA" napisał w 1924 a opublikowana została w 1927 roku. W książce AOS zawarł symbolizm i kontrast, nawiązując do koncepcji przeciwstawieństw Nietzschego. Publikacja ta ma charakter kazania, na co też wskazuję tytuł. Sam tekst i język jest dośc specyficzny, dlatego też interpretacja tekstu jest niejednoznaczna. Wiele w nim neologizmów, niekiedy tekst jest zbyt chaotyczny, myśl autora rozjeżdza się. Czytelnik wpada w trans czytając książke, podobnie było z autorem który prawdopodobnie pisał podczas transu.
"Wrogi dla samo-udręczania, dla próżnych wymówek nazwanych pobożnością. ZOSA zadowalał nawyk głośnego mówienia do własnego Ja. Razu pewnego, gdy powrócił do znajomej sobie świadomości, zmartwił go widok zainteresowanego grona słuchaczy - hołoty przypadkowych żebraków, wyrzutków społecznych, alfonsów, cudzołożników, tłuściochów i innej wszechobecnej chorej groteski, która jest nabytkiem rozwoju cywilizacji. Jego irytacja była coraz większa, ale oni nie dawali mu spokoju mówiąć :

MISTRZU, MY CHCEMY POZNAĆ TE RZECZY ! NAUCZ NAS RELIGII ! "
"Patrząc ze smutkiem na ogrom pełnych nadzieji. Wiernych, zszeł do Doliny Styksu, uprzedzony do nich jako do swoich WYZNAWCÓW. Kiedy znużyła go już ta sytuacja, otworzył swe usta szyderstwa, mówiąć [...] ""O WY ! Których przyszłość jest w obcych rękach ! Ta bliskość, jest możliwa, nie dzięki Wam, ale przez moją bezsilność"

[...] zbawcę siebie i wszystkich rzeczy, których jeszcze nie pożałowałem. Nieproszeni wysłuchaliście mojego monologu. Ścierpcie więc i moją Klątwe. "

SENSEM ŻYCIA JEST WIEDZA: SZTUKA JEST ROZKOSZĄ MĄDROŚCI

                                                                                                                                         AOS

Fear and loathing in Vegas czyli inaczej Las Vegas Parano Hunter S. Thompson.

   Lęk i odraza jest jedną z tych kilku książek, która czytałem kilka razy. Niektóre cytaty czy dialogi tak głęboko weszły mi w pamięć, że c...