czwartek, 17 maja 2018

Aleister Crowley - Narkotyk [ The Drug ]

Przód pamfletu 2018 PL
          Dosyć niedawno nabyłem iście piękne wydanie Simona Iff'a z kuźni Lashtal Press gdzie dorzucono dodatek w postaci pamfletu krótkiego opowiadania "Narkotyk"
Jak wcześniej doczytałem, nowela ta ukazała się w UK 1909r. w miesięczniku The Idler. Narkotyk jest jedną z pierwszych krótkich publikacji Aleistera, jak nie pierwszą historią,  ukazująca wczesne zainteresowania autora, substancjami halucynogennymi. Crowley  z pewnością eksperymentował z substancjami poszerzającymi świadomość, być może historia ta jest opisem jego własnych doświadczeń ? Ja osobiście wychodzę z założenia że, każdy kto pisze, w dużej mierze opisuję swoje przeżycia.
     Dlatego "Narkotyk" może być oparty na doświadczeniach Crowleya z "Lophophora Williamsii", powszechnie znaną jako Pejotl. Aktywnym składnikiem Pejotanu jest Meskalina, dobrze znany alkaloid, który po spożyciu może wywoływać efekty halucynogenne. Według "Perdurabo" doskonałej biografii dr. Richarda Kaczyńskiego dotyczącej Crowleya, opactwo Thelemy w "Diary of a Fiend Fiend" zawiera marginesową wypowiedź Crowleya stwierdzającą, że przeprowadził wiele eksperymentów na ludziach z Anhalonium Lewinii w 1910 roku. Eksperymenty te mogły stanowić podstawę dla Liber CMXXXIV, pejotl opisany jako "szczegółowe opracowanie psychologicznych efektów stworzonych przez Anhalonium Lewinii (Mescal Buttons), zebrane z rzeczywistych zapisów kilkuset eksperymentów.
    
Niezależnie od tego, czy "Narkotyk" jest prawdziwie fabularyzowanym opisem użycia pejotlu, jest oczywiście otwarte na debatę, ale historia sama w sobie jest bardzo wczesnym dziełem psychodelicznej literatury.


Oryginalna ilustracja z "The Ilder" 1909r


Fear and loathing in Vegas czyli inaczej Las Vegas Parano Hunter S. Thompson.

   Lęk i odraza jest jedną z tych kilku książek, która czytałem kilka razy. Niektóre cytaty czy dialogi tak głęboko weszły mi w pamięć, że c...