środa, 18 kwietnia 2018

Piekło na Ziemi - Austin Osman Spare by LashTal Press. Earth Inferno


Okładka Polskiego wydania LashTal Press

   Piekło na Ziemi. Rodzynek z rodziny Lashtal Press. Wpadł w moje ręce juz jakiś czas temu, prawdę mówiąc to nie pamiętam kiedy ale pamiętam że, była juz trudno dostępną pozycją. Fartem trafiło mi się za grosze wygrać aukcje na alledrogo.  Na stronie wydawcy możemy przeczytać:

 "Pierwsze dzieło niezwykłego geniusza i maga XX stulecia wydane w prawdziwie ekskluzywnym stylu. Okultny język symboli oraz spektakularne biało-czarne grafiki, na których snuta jest opowieść o podróży przez cykliczne smutki i rozkosze rzeczy. Klucz otwierający bramy magicznej rzeczywistości.
Format 24 x 31 cm, twarda jedwabna oprawa ze złoceniami, 36 stronic wydrukowanych na 160 gramowym kremowym papierze, nakład 300 ręcznie numerowanych egzemplarzy. "


źródło opisu: http://www.lashtal-press.com 


   Pierwsze wydanie tej książki nie jest tylko artystyczno-filozoficznym ukazaniem geniuszu AOS. Jest też czymś wyjątkowym dla bibliofila. Kniga wyróżnia się kompozycją, materiałem wykonania i posiada    niesamowitą dbałość formy. Posiadam 79 egzemplarz z 300 wydanych ( mowa tutaj o Polskim Wydaniu).   Na pierwszy rzut oka, widzimy tekst i niejasne grafiki, wręcz są one nieco groteskowę, czy po prostu dziwne. Jednak po przeczytaniu tekstu, poszperaniu nieco w innych źródłach, znajomość literatury jestesmy w stanie dokopać się paradoksu wykorzystanego przez Austina. Jest to poniekąd ciąg rebusów i paradoksów. Interpretacja wolna, otwarta czy jak to zwał. Nie ma jednego wyjaśnienia, każdy może potrudzić się o własną interpretację dzieła. Jak dla mnie ma ona charakter typowo satyryczny, krytykując moralność czasów, w których powstało i atakujące chrześcijański system wierzeń w podobny sposób w jaki atakowali na kartach swych dzieł W. Blake i Dante. Jednak dużo tutaj niejasności, zagmatwana alegoryczna plątanina wierzeń, mysli i przesłań. Dzisiejsze czasy znacznie się zmieniły, jednak po przez tajemniczość i "rebusowość" owego dzieła, jestesmy w stanie przyrównać książkę i szukać analogii na tle XXI wieku. Może to miał poniekąd na mysli autor, aby jego dzieło trwało wiecznie ?

Fear and loathing in Vegas czyli inaczej Las Vegas Parano Hunter S. Thompson.

   Lęk i odraza jest jedną z tych kilku książek, która czytałem kilka razy. Niektóre cytaty czy dialogi tak głęboko weszły mi w pamięć, że c...